Kultúr Veszprém

Másfél év után megnyílt a veszprémi Bakonyi Ház

Veszprémi Bakonyi Ház
A Bakonyi Ház a Laczkó Dezső Múzeumhoz tartozik, most másfél év után nyílik meg a látogatók előtt ismét. Fotó: Kiss Tamás

Ismét megnyílt a nagyközönség előtt a másfél éve nem látogatható veszprémi Bakonyi Ház, mely a közeljövőben újabb kiállítóterekkel és multimédiás eszközökkel gyarapodhat – közölte a Laczkó Dezső Múzeum igazgatója a megújult épület átadása alkalmából rendezett hétfői veszprémi ünnepségen.

S. Perémi Ágota elmondta, hogy a 2013 őszén leégett épület eredeti állapotát mára visszaállították és elkészült a ház falfűtése, mely lehetővé teszi az egész éves nyitva tartást.

Hozzátette: a május végén elbírálásra váró pályázat függvényében multimédiás eszközök és újabb kiállítótér színesíti majd a kínálatot és megújulhat a ház környezete is.

S. Perémi Ágota kifejtette: a tervezett fejlesztés eredményeként a hagyományos paraszti lakáskultúrát bemutató lakószobában és konyhában multimédiás eszközök segítségével jelennek majd meg az egykori lakók archív képeken és hanganyagok segítségével.

A jelenleg üresen álló hátsó szoba ismét kiállítótérré válik: az Időtlen idők címmel tervezett kiállítás és a hozzá kapcsolódó terminál a helyi paraszti, kisnemesi és kézműves kultúra egyfajta böngészhető enciklopédiáját kínálja majd az érdeklődő közönségnek és megtekinthető a Bakonyi Ház makettje is – fűzte hozzá.

Hirdetés

A múzeumigazgató közölte: a tervezett fejlesztés során megújul a Bakonyi Ház környezete, mely a hagyományos paraszti kertkultúrát mutatja be a látogatóknak, a langalló- és kenyérsütés pedig a Bakonyi Ház konyhájából a szabadba költözik.

A 22 millió forintos fejlesztés az Emberi Erőforrások Minisztériumának pályázata révén valósulhat meg – húzta alá.

Két tűz is emésztette az elmúlt öt évben

S. Perémi Ágota felidézte: a Bakonyi Házat 1935-ben adták át a nagyközönségnek, a háború éveiben az otthonukat vesztett veszprémiek ideiglenes lakhelye lett. Leromlott állapota miatt többször felújításra szorult, az elmúlt öt évben pedig kétszer is tűz áldozatává vált.

Némedi Lajos, Veszprém alpolgármestere (Fidesz-KDNP) úgy fogalmazott, ez az épület a múltunk egy szelete, melyért mindnyájan felelősséggel tartozunk. Hozzátette: az a tény, hogy a ház két pusztító tüzet is túlélt, bizonyítja, hogy számunkra fontos a múltunk megismertetése az utókorral.

A rendezvényen jelen volt az épület alkotójának, Linczmájer György építészmérnök lánya. Kara Gáborné elmondta, hogy az édesapja által 45 nap alatt épített házat, melynek eredetije Öcs községben áll, 1935. augusztus közepén a veszprémi ünnepi hetek keretében adták át, Magyarország második skanzeneként.

Mit szól hozzá?

hozzászólás