Siófok

Siófok városa huszonötezer lakosával a Balaton legnagyobb települése. A déli parton, Somogy megyében, Balatonvilágos és Zamárdi között helyezkedik el, a Siófoki Járás székhelye. Az ország egyik legkedveltebb üdülőhelye, Budapest után a második legjelentősebb turisztikai központ, a „Nyár Fővárosa”.

Közérdekű telefonszámok, elérhetőségek, információk

Siófok Polgármesteri Hivatal: Siófok, Fő tér 1. Központi hívószám: 06 84 504 100

Siófoki Rendőrkapitányság: Siófok, Sió utca 12-20. Telefonszám: 06 84 519 150

Siófoki Kórház-Rendelőintézet: Siófok, Semmelweis u. 1. Telefonszám: 06 84 501 700

Siófoki Tűzoltóság: Siófok, Somlay A. u. 3. Telefonszám: 06 84 310 509

Siófoki kikötő: Siófok, Krúdy sétány 2. Telefonszám: 06 84 310 050

Kálmán Imre Kulturális Központ: Siófok főtér 2. Telefonszám: 06 84 311 855 E-mail: info@kulturkozpont-siofok.hu

Tourinform Iroda Siófok: Siófok főtér 11. Telefonszám 06 84 310 117; 06 84 696 236 E-mail: tourinform@siofokportal.hu

Siófok története

Siófok környéke már a rómaiak korában is lakott terület volt. A honfoglalás után, már az 1055-ös tihanyi alapítólevélben is megemlítik a város nevét, ami akkoriban a patak után „Fuk” volt. 1528-ban már „Fok” néven tüntetik fel. A ma is használatos Siófok összetétel csal 1790 óta ismert.

A 19. században Siófok települése jelentős fejlődésnek indult 1810-ben elkezdődött a víz szabályozása, 1846-ban pedig megalakult a Balatoni Gőzhajózási Részvénytársaság, amelyben Kossuth Lajosnak is nagy szerepe volt. 1861-ben átadták a Buda-Nagykanizsa vasútvonalat. Ugyan a vasútállomás csak két évvel később készült el, ennek ellenére már a kezdetektől fogva megálltak Siófoknál is a vonatok.

A régi siófoki vasútállomás

A vasútállomás 1863-as épülete. Fotó: Turóczy László gyűjteményéből.

1866-ban jelent meg az első fürdőzőket csalogató hirdetés, később pedig “Magyar Tenger” néven fürdőházat is építettek a part mentén a turizmus fellendítésére.

A századfordulón már mozgalmas fürdőélet volt Siófokon, olyan hírességek is megfordultak itt mint, Karinthy Frigyes, Krúdy Gyula, Latabár Kálmán, vagy Kabos Gyula.

A II. Világháború idején hatalmas károk érték a települést. Két hónapig húzódott Siófoknál a frontvonal, emiatt pedig a lakóházakban, nyaralókban és a hajóparkban is jelentős károk keletkeztek.

Siófoki főtér a hetvenes években

Ilyen volt Siófok a hetvenes évek elején. Fotó: egykor.hu

1968. december 31-én Siófok városi rangra emelkedett. Nem sokkal ez előtt épült fel a 400 ágyas kórház, amely után pedig a Kulturális Központot és Könyvtárt is átadták.

2006-ban több nagyszabású fejlesztés valósult meg Siófokon: többek között megújult a Petőfi sétány, a Jókai Park és a Szent Miklós Park is.

Hirdetés

Siófoki Látnivalók

Siófoki kikötő

Siófoki kikötő nem meglepő módon a Balaton legnagyobb kikötője, több komphajó, a nyári szezonban pedig több sétahajó indul innen. A kikötő épülete előtti parkban áll a balatoni gőzhajózás 100., 125. és 150. jubileumára felállított emlékmű. A kikötő északi szélén pedig Vilt Tibor: Balatoni sellő című szobra (1974.) áll. A mellette lévő parkban pedig Siófok régi nevezetessége, a rózsakert található.

Siófoki Obszervatórium

Siófoki Obszervatórium

A nyugati mólónál található a város egyik jellegzetes épülete a Meteorológiai Obszervatórium, ahonnan az egész Balaton környéke az első viharjelzést kapja.

Petőfi Sétány

A Balatoni Éjszakák fellegvára, számtalan szórakozó- és vendéglátóhely várja a fiatalokat és az idősebbeket egyaránt. Üzleteinek és vendéglőinek köszönhetően a napközbeni kikapcsolódás remek helyszíne is lehet.

Siófoki Aranypart és Ezüstpart

Siófok két nevezetes strandszakasza. Siófok keleti oldalán az Aranypart húzódik a nevezetes szállodasorral, nyugati oldalán pedig a szabadstrandokkal tűzdelt Ezüstpart.

Siófoki Víztorony

Siófoki Víztorony

Siófok központjában, a Szabadság téren áll a város egyik jellegzetes nevezetessége a 45 méter magas Siófoki Víztorony. 1912-ben épült fel, gondoskodva a város vízellátásáról. 2010-ben kívül-belül megújult, amely során új funkciókat is kapott a Víztorony: a látogatókat panoráma lift viszi fel a torony tetejére, ahol a kilátó körterasz, étterem, kávézó és egy élményközpont is várja őket.

Evangélikus templom

Evangélikus templom Siófok

Az Oulu parkban – amely Siófok finn testvérvárosáról kapta a nevét – található a Makovecz Imre Ybl-díjas építészmérnök által tervezett Evangélikus templom. Ez a négykapus, fölfelé tájolt, 120 férőhelyes, 80 %-ban faszerkezetű építmény nemcsak a város, de az ország legszebb és legmodernebb evangélikus temploma is.

Siófok érdekességei

Orion Bár

Az egykori Press Club épülete Siófok-Széplakon. Az Orion Bár nevét “Az Orion űrhajó fantasztikus kalandjai” című, elsöprő sikert aratott nyugat-német sci-fi tévésorozat űrhajójáról kapta, amelynek az alakját idézi az épület egyedi formája. Jelenleg az épület használaton kívül van.

Orion Bár Siófok

Sió-zsilip

Idén, 2015-ben kereken 150 éves a Sió-zsilip. A segítségével már 1865 óta engedik le a Balaton vízét, magas vízálláskor. 1947-ben átépítették, amely után már a hajók közlekedése is lehetővé vált.

Siófok, mint hadikikötő

A török hódoltság idején Siófok hadikikötőként szolgált, sőt egy erődöt is felépítettek itt, amely a mai kórház közelében lévő „Granárium” dombján volt.

„Zsidófok”

Nem, a fenti nem elírás. Az 1860-as évek környékén nevezték így a várost, ugyanis jelentős számú zsidó élt itt, akiknek nagy szerepe volt abban, hogy Siófok Európa egyik legvonzóbb üdülőhelyévé váljon.

Gárdonyi Géza egyik regényének helyszíne

Gárdonyi Géza: Hosszúhajú veszedelem című regényének egyik színhelye Siófok.

Siófok városával foglalkozó oldalunk folyamatosan frissül.